Gece aniden beyni zonklatan bir diş ağrısı ile uyanmak pek çok kişinin tecrübe ettiği ve soluğu diş hekiminde aldığı bir hikayenin de başlangıcı olabilir. Bu tarz şiddetli ağrılar büyük bir diş çürüğüne işaret eder.

Başlangıç seviyesindeki çürükler ise soğuk ve tatlı tüketimiyle dişlerde kısa süreli ağrıya sebep olabilir. İleri seviye diş çürükleri ise sıcakla ve nedensiz ağrıyarak uzun süreli bir ızdıraba sebep olabilmektedir. Tedavi edilmeyen çürükler dişin merkezine kadar ilerleyerek diş apsesi veya kök ucu çevresinde iltihap oluşturabilir. Bunlar da kişide şiddetli diş ağrısına sebep olur.

Herhangi bir çürüğe bağlı olmaksızın dondurma yerken ya da soğuk içeceklerle oluşan kısa süreli elektrik çarpar tarzda oluşan ağrılar ise dişlerin sert şekilde fırçalanmasına veya diş sıkmaya bağlı olarak diş yüzeyinde meydana gelen aşınmalar nedeniyle olabilmektedir. Ayrıca uykuda ya da gün içinde farkında olmadan yapılan diş sıkma/gıcırdatma da dişlerde yaygın ağrılara sebep olur.

Yirmilik dişlerin ağız içine sürmesi esnasında yer darlığına bağlı olarak diş ve çevre dokularda şiddetli ağrı olabilir.

Ortodontik tedavi sırasında dişlerin hareketine bağlı olarak dişlerde kısa süreli ağrılar oluşabilmektedir.

Dişeti hastalığı nedeniyle oluşan dişeti apseleri ilgili bölgede yaygın ağrı oluşturarak diş ağrısı hissi oluşturabilir.

Tüm bunların dışında diş ve çevre dokuları sağlıklı olduğu halde yüzde bulunan sinir ağlarından orijin alan nevraljiler ve nöropatiler de yansıyan ağrı karakteriyle diş ağrısı hissi verebilmektedir.

Diş ağrılarının kaynağını bulabilmek ve çözüme kavuşturmak için hekiminizi ziyaret etmeniz gerekmektedir.