3D Çene ve Diş Tomografisi

3D çene ve diş tomografisi, ağız içinde klinik ya da 2 boyutlu radyografilerin anatomik ilişkileri veya çeşitli hastalıkların neden olduğu yıkımları saptamada yetersiz kaldığı durumlarda başvurulan bir görüntüleme yöntemidir. Radyoloji uzmanları tarafından çekilen bu görüntüler; hastalıklara tanı konmasında, tedavi yönteminin ve tedavinin uygulanacağı alanın belirlenmesinde önemli bir yardımcıdır. 3D çene ve diş tomografisi, incelenmesine ihtiyaç duyulan alanın X-ray ışınları ile taranması yöntemiyle oldukça kısa bir sürede 3 boyutlu görüntünün bilgisayar ortamına aktarılmasına olanak tanır. Çekim sırasında hastanın hareket etmeden sabit bir pozisyonda kalması durumunda, doku ilişkilerinin doğru ve ayrıntılı bir şekilde elde edilebilmesi mümkündür.

3D çene ve diş tomografisinin kullanım alanları nelerdir?

Pek çok çene ve diş hastalıklarının değerlendirilmesinde kullanılan 3D görüntüleme ve tomografi işlemi, genellikle kemik içerisinde gömülü olan 20 yaş dişlerinin pozisyonunun ve damar-sinir paketi ya da sinüs boşlukları gibi anatomik bölgelerle olan ilişkisinin saptanmasında tercih edilir. Bunun yanı sıra, implant yapımında çene kemiklerinin yapısının ayrıntılı olarak incelenmesinde ve implantın ağız içerisindeki dokuları koruyarak yerleştirilebileceği ideal pozisyonun belirlenmesinde önemli bir yardımcıdır. Çenelerde gözlenebilen kist ya da diğer patolojilerin tanısının konmasını ve sınırlarının saptanmasını sağlarken uygulanacak tedavinin planlama aşamasında da faydalı olmaktadır. Gerekli durumlarda, diş kanallarının yapısının incelenmesinde de bu yönteme başvurulabilir.

3D çene ve diş tomografisinin avantajları nelerdir?

3D çene ve diş tomografisinde radyasyon maruziyeti, diğer tomografi türlerine oranla daha azdır. Doku ilişkilerini ayrıntılı bir şekilde yansıtması, çeşitli hastalıkların elimine edilmesinde ve doğru tanının konmasında fayda sağlar. Tedavi sonuçlarının öngörülebilir olmasını kolaylaştırırken komşu dokularının sağlığının maksimum oranda korunmasına yardımcı olur.

Randevu Al

Aşağıdaki formu doldurarak randevu alabilirsiniz. Bir uzmanımız sizi hızlıca geri arayarak randevunuzu planlayacaktır. Dilerseniz bizi direkt olarak arayabilirsiniz.

Veya bizi arayın +90 242 222 02 04    *required fields