Periodontoloji

Periodontoloji, diş ya da implantların çevresindeki dokularda meydana gelen hastalıkları inceleyen ve bu bölgedeki dokuların düzenlenmesi ve iyileştirilmesi için gerekli tedavileri uygulayan diş hekimliği dalıdır. Diş eti sağlığının korunması, buradaki dokuların yanı sıra genel sağlığın korunabilmesi ya da ağız içerisinde ihtiyaç duyulan diğer tedavilerin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için de oldukça önemlidir. Diş etinde var olan bir hastalık, diyabet gibi sistemik hastalıkların şiddetlenmesinde rol oynayabilir. Diş etinin sağlığına kavuşması ise çiğneme fonksiyonunun daha rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmesine izin vererek sindirimin daha ideal sürdürülmesine fırsat tanır.

 

Diş etinde hastalık oluşumunu gösteren belirtiler nelerdir?

Sağlıklı diş eti, sıkı yapıda olup mat ve soluk pembe renge sahiptir. Bu sağlıklı görünümde bozulmalar meydana gelmesi; ağızda koku oluşumu; dişlerde yer değiştirme, sallanma; diş etinde kanama ağrı, şişlik ya da çekilme gibi belirtilerin bir veya birkaçının gözlenmesi diş etinde hastalık oluştuğunun göstergesidir. Bu hastalıkların oluşumundaki ana neden ise yetersiz ya da hatalı uygulanan ağız bakımı nedeniyle ağız içerisinde çeşitli yüzeylerde biriken plaklardır. Plağın içerdiği bakteriler; diş etinde iltihap oluşumuna neden olur ve tedavi edilmemesi durumunda çevredeki kemiğin yıkımına dahi yol açabilir. Hastalık gelişimi; sigara kullanımı, kalıtsal özellikler veya diyabet gibi sistemik hastalıklara bağlı olarak hızlanabilir.

 

Hangi durumlarda diş eti tedavilerine başvurulur?

Diş eti tedavileri, bu bölgedeki hastalıkları ortadan kaldırmak ya da gülüş estetiğini düzenlemek amacıyla uygulanabilir. Gülüş estetiği; dişlerin boyutlarına, gülme hattının ise konumuna ve simetrisine bağlı olarak kişinin beğenisine uyum sağlamayabilir. Ağız ve diş sağlığını koruyarak bu görünümün düzenlenmesi için pek çok diş eti tedavisi alternatifi uygulanabilir. Diş etinde meydana gelen hastalıkların ortaya çıkmasında ise diş eti kanaması ve diş eti çekilmesi oldukça önemlidir. Diş eti kanaması, genellikle bu bölgede bakterilerin tutunması için uygun ortamı oluşturan plak ya da diş taşı gibi yapılara bağlı olarak dokuyu besleyen damarların yapısının bozulması ile meydana gelir. Bu kanama; hastalığın ilk safhalarında dokunma, fırçalama gibi etkenlere bağlı olarak meydana gelirken hastalığın ilerlemesi ile kendiliğinden meydana gelebilir. Diş eti çekilmesi ise diş etinde meydana gelen enfeksiyonun kemiğe ulaştığının göstergesidir. Dişlerin yanlış bir şekilde fırçalanması, kontrol altına alınamayan sistemik hastalıklar ya da sigara kullanımı diş eti çekilmelerinin gelişimini hızlandırıcı etki gösterebilir. Diş eti çekilmesinde, kemikteki erime ve diş etindeki kayıp sonucu dişin kök yüzünün bir kısmı açığa çıkar. Kök yüzeyinin açığa çıkmasına bağlı olarak ise plak birikiminde ve çürük oluşumda artış, dişlerde hassasiyet, ağız kokusu ve estetik problemler meydana gelir.

 

Diş eti tedavilerinde hangi uygulamalar yapılır?

Sertleşmiş plaklar olan diş taşlarının tedavisi için diş taşı temizliği ya da subgingival küretaj (derin temizlik) uygulaması yapılır. Dişlerin kolay görünen yüzeylerinde bulunan diş taşları ve plaklar, ultrasonik cihazlar ve özel temizleme aletleriyle temizlenir. Diş etinin altında kalan diş kökleri üzerinde temizlik yapılmasına ihtiyaç duyulan durumlarda ise tedavi genellikle uygun temizleme aletleriyle kesi yapılmadan gerçekleştirilir. Kesi yapılmadan gerekli temizliğin sağlanamayacağı durumlarda ise tedavi, lokal anestezi altında cerrahi olarak yapılabilir.

Diş eti estetiği (pembe estetik) uygulamaları, diş eti çekilmesi veya büyümesi problemlerinin tedavi edilmesi için gingivektomi (diş etinin kesilmesi) ya da gingivoplasti (diş etinin düzenlenmesi) işlemleri uygulanır. Bu tedaviler, konforlu bir şekilde genellikle tek seansta yapılabilir. Diş etinin kesilmesi işlemi, aynı zamanda ağız içerisindeki dokuları birbirine bağlayan yumuşak doku alanları olan frenulumların neden olduğu problemlerin tedavisinde de uygulanabilir. Frenektomi adı verilen bu işlem, frenulumun normalden büyük olması sonucunda konuşma ya da diş eti çekilmesi gibi problemlere neden olması durumunda tercih edilir.

Randevu Al

Aşağıdaki formu doldurarak randevu alabilirsiniz. Bir uzmanımız sizi hızlıca geri arayarak randevunuzu planlayacaktır. Dilerseniz bizi direkt olarak arayabilirsiniz.

Veya bizi arayın +90 242 222 02 04


    *Zorunlu Alanlar