Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma (bleaching) tedavileri, diş renginin ağartılması ile gülüş estetiğinin desteklenmesini sağlayan işlemlerdir. Bu tedavi işlemleri, tek başına uygulanabildiği gibi dişlerin mevcut durumlarına bağlı olarak kombine edilerek de planlanabilir. Dişlerde kısa bir sürede belirgin bir renk değişimi sağlanması istendiğinde ofis tipi diş beyazlatma işlemleri ile etkin bir tedavi yapılabilir. Tek seansta dahi gözle görülür renk değişimi sağlayan bu tedavide seans sayısı; dişlerin yapısına, renk tonuna ve ulaşılması hedeflenen renge bağlı olarak belirlenir. Renk değişiminin zamana yayılarak renk tonunun daha kontrollü belirlenmesinin beklendiği durumlarda ise ev tipi beyazlatma yöntemi ile dişlerin rengi kademe kademe ağartılabilir. Bu işlemlerin yanı sıra, kanal tedavilerinin neden olabildiği renklenme problemleri, dişin iç yüzeyinden tek diş beyazlatma yöntemi ile tedavi edilebilir.

 

Diş beyazlatma tedavi süreçleri nasıl ilerler?

Ofis tipi diş beyazlatma tedavisi; diş hekiminin kontrolünde dişler üzerine uygulanan beyazlatma jelinin UV ışını ya da lazer ile aktive edilmesi yöntemiyle yapılır. Seans süresi ortalama 1 saat olan işlemin sonunda, diş rengindeki fark kolaylıkla fark edilebilir. Kombine diş beyazlatma yapılması planlandığında tedavi, birkaç günlük ev tipi beyazlatma işlemiyle desteklenebilir.

Ev tipi diş beyazlatma tedavisi tercih edildiğinde hastadan alınan bir ölçüyle kişiye özel plaklar hazırlanır. Beyazlatma jelleri bu plakların içerisine diş hekiminin önerdiği dozda uygulanır ve günlük olarak birkaç saat boyunca kullanılır. Plağın günlük 4-6 saat kullanılmasıyla tedavi süreci genellikle 10-15 günde tamamlanır.

Kanal tedavisine bağlı görülen renk değişikliklerinin tedavisinde, beyazlatma jeli dişteki dolgunun sökülmesinin ardından dişin içerisine uygulanır ve diş geçici dolgu materyaliyle kapatılır. İdeal renk tonu elde edildiğinde beyazlatma jeli temizlenir ve dişin kalıcı dolgusu yapılır.

Beyazlatma tedavileri sonrasında, minimal diş hassasiyeti gözlenebilir ancak genellikle 24-48 saatte bu yan etki ortadan kalkar. Beyazlatma etkisinin korunabilmesi için tedavi sonrasında iki hafta; çay, kahve,sigara gibi renklenmeye neden olan ürünlerden uzak durulması önemlidir. Ağız bakım rutinine özen gösterilmesiyle tedavinin etkisi daha uzun süre korunabilir.

Randevu Al

Aşağıdaki formu doldurarak randevu alabilirsiniz. Bir uzmanımız sizi hızlıca geri arayarak randevunuzu planlayacaktır. Dilerseniz bizi direkt olarak arayabilirsiniz.

Veya bizi arayın +90 242 222 02 04


    *Zorunlu Alanlar