Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi Nasıl Yapılır?

Yaş kısıtlaması olmaksızın sağlıklı ve güzel dişler ile özgür gülüşlere sahip olmak günümüz teknolojileri ile artık çok daha kolay ve konforlu hale gelmiştir. Çıkarılabilir, kullanımı rahat ve neredeyse görünmez olması sebebi ile şeffaf plak tedavisi yada diğer adıyla İnvisalign gelişmiş şeffaf plak sistemi size yeni bir seçenek sunmaktadır.

Şeffaf plaklarla ortodontik tedavinin ilk aşaması üç boyutlu ağız içi tarayıcısı ile dişlerin dijital ölçüsünün alınması ve bu ölçüler üzerinden tedavi planlamasının yapılmasıdır. Hazırlanan dijital tedavi planı, tedavi süresince geçireceğiniz tüm aşamalarla birlikte mükemmel sonucu da önceden görmenizi sağlar. Bu hastalarımız için tarif edilemez bir deneyimdir. Tedavinin ikinci aşamasında 3 boyutlu yazıcılar ve son teknoloji dental materyaller ile hastaya özel plakların üretimine geçilir. Her bir plak 10-14 gün boyunca takılır, sonrasında takip eden plağa geçilir. Seri plak değişimleri ile dişlere istenilen yönlerde ve açılarda kuvvet uygulanmakta ve dişler hareket ettirilmektedir. Şeffaf plaklar ile diş hareketi esnasında oluşan ağrı metal tellere kıyasla 4 kat daha azdır.

İnvisalign tedavisinin başarısı için plaklar her gün 20 saate yakın takılmalıdır. 6-8 haftalık takip seansları ile hastalar takip edilmektedir ve tedavi süresi çapraşıklığın şiddetine bağlı olarak ortalama 9-15 ay sürer. Tedavinin başarısı hastanın şeffaf plakları kullanma düzenine sıkı sıkıya bağlıdır. En sevdiğiniz yemeğin keyfini çıkarma olanağı sağlaması, nişan, düğün, mezuniyet töreni gibi özel günlerde ve spor yaparken telsiz olma imkanı sunması, dişlerinizi özgürce fırçalama hissi bu tedaviyi benzersiz kılmaktadır.